Czy czytanie książeczek już od najmłodszych lat jest ważne dla rozwoju latorośli?

Tutaj odnajdziesz fascynujące informacje na prezentowany temat, zatem jeżeli to zagadnienie jest dla Ciebie intrygujące, to kliknij odsyłacz do witryny (http://www.certificator.eu/en/Certification/Certificates/).
Co piąty polski nastolatek – jest funkcjonalnym analfabetą.
Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, daje wiedzę i wzorce prawidłowych zachowań, pogłębia samo uznanie. Czytanie noworodkowi stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi pozwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub zbudować więź i pomaga mu w pokonaniu ogromu kwestii czasu dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają. Czytanie uczy dzieci rozróżniania dobra od zła i zachęca do namysłu nad konsekwencjami własnych słów i uczynków. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zawojowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za bogactwem. Czy ważne jest, co czytamy pociechom? Tak, bo przy asyście książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Dlatego postarajmy się, aby w pokoju naszego dziecka (przykładowe propozycje: ) nie zabrakło półki na książki.
Zaintrygował Cię opisywany materiał? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź poza tym szczegóły pod adresem, odnajdziesz tam dodatkowe dane.
Równocześnie pamiętajmy, że kiedy czytamy dziecku i odpowiadamy na jego zapytania, może pojąć ono teksty „dojrzalsze”, skierowane dla dzieci starszych nawet o dwa, trzy lata. I jeszcze jedno, poznajmy się z książką przed podarowaniem jej maluchowi. Starajmy się też kierować zasadą uczenia również podczas wyboru zabawek dla naszej pociechy – przykładowo – zabawki dla niemowląt.