Kierunek w sztuce i w wizerunku seryjnym

Mimo, że art deco, jako styl w sztuce rozwijało się w wielu państwach jednocześnie, to stolicą jego był Paryż. Uznaje się, że oczywiście tam funkcjonowali czołowi przedstawiciele nurtu i powstawały w największym stopniu interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Nurt ten przeważał zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie seryjnym, dekoracji pomieszczeń i modzie.
Sztuka art deco określa się przede wszystkim prostotą i geometryzacją wzoru, kontrastową kolorystyką, zestawianiem płaszczyzn, czerpaniem weny z różnych okresów.obrazy w stylu art deco
Napisał: Roman Boed
Na podstawie: http://www.flickr.com
Art Deco to nurt o wielu twarzach - źródło. Oswobodzone panie, eleganckie transatlantyki, ogromne metropolie, niesamowite drapacze chmur. Epoka przepychu, ekskluzywnej elegancji i opętańczej rozrywki. Epoka Art Deco, kierunek międzywojnia dopadł cały świat i wszystkie dziedziny rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje (zobacz scenograf warszawa) pomieszczeń, modę, obraz filmowy i zdjęcia. Był to czas dużych transformacji technologicznych, obywatelskich i dyplomatycznych. Era znacznych kontrastów i wizji złowróżbnych.

Dajemy Ci dostęp ekstra (https://bartkowska.photo/) do nowych artykułów, jeżeli wpisy opisane na tej witrynie bardzo Cię zaaferowały. Zatem nie zwlekaj!

W tym okresie, masową wytwórczość i konsumpcję wspomogły perfekcyjne strategie promocyjne. Od bogatej panny przystrajającej swój paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chciał mieć kultowe najnowocześniejsze przedmioty. Geometryczna prostata, elegancja form i oszczędnościowy motyw dekoracyjny, to ikony epoki. Dbano o wszelki składnik, a każdy model dopracowywano do doskonałości. W Polsce natchnieniem dla sztuki dekoracyjnej Art Deco, była sztuka nowoczesna, jaką łączono z tradycją klasyczną i rodzimą.

art deco
Napisał: Jean-Pierre Dalbéra
Na podstawie: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco niezwykły, etniczny styl zawdzięczał inspiracji wywodzonej ze sztuki ludowej. Do powodzenia polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich prace cechowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością ozdób, także paletą motywów ornamentalnych, takich jak zygzakowate, ostro nacinane jodełki, przeobrażające się w ciągi trójkątów, rombów i trapezów, także krystaliczne struktury użytkowane w dekoracji wnętrz.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-01-14 08:14:33
Tagi: sztuka, malarstwo, rzeźby